Creştinismul rural

Crestinism,Budism,Hinduism,Islamism etc.
snake

Re: Creştinismul rural

Mesaj de snake » 15 Ian 2015, 16:54

Eu din pacate am observat ceva diferit, oamenii devin mai pseudoprotectivi vis-a-vis de proprile familii si mai egoisti comparativ cu restul. Apoi am mai observat (in vivo) cum "Spiritul Craciunului" se manifesta prin ghiftuiala si excese de regula fara ca sa se pastreze valoarea morala a sarbatorii, apoi am observat ca stereotipurile sunt mai puternice ca si ratiunea, ca traditile in spatele carora se ascund oamenii primeaza comparativ cu altruismul ce ar trebui sa insoteasca sarbatoarea si nu in ultimul rand ca asemeni sarbatorilor pascale.......................................crima si masacrarea fara rost a altor fiinte, cat si comertul ce deriva din asta este in floare ("Nu-i Paste daca nu mananc mie, nu conteaza care-i sensul spiritual al sarbatorii, eu sa fiu sanatos si poate cu noroc scap si de o indigestie, mahmureala sau coma alcoolica a doua zi"). Paradoxal ajunul acestor sarbatori ma face sa vad cum colcaie oamenii prin magazine uitand de saracii care n-au ce manca, cum copii celor bogati fac mofturi la anumite jucarii si ce-i fara adapost s-ar multumi cu un colt de paine, cand in jurul unei mese bogate se ghiftuiesc cei din familie discutand chesti "extrem de importante" iar afara la temperaturi extrem de scazute un caine incearca sa se incalzeazca intr-o cutie de carton iar "capii" familiei il alunga pe motiv ca le imprastie gunoiul care maine va fi plin de mancare buncate ramase. Da prieteni, pentru mine astea sunt clipele din an cand imi retusez ierarhia valorica, cand devin mai irascibil si agresiv la ignoranta si rautate, cand notiunea de mamifer incepe sa imi fie straina in preajma acestor oameni.

Scrie răspuns